Není to tak dlouho, co jsem si na řidítka přidělával plastovou cedulku, díky které se zásadně mění styl jízdy a tepová frekvence. S příchodem jara startují cyklistické závody a to znamená pro Fantozziho oblíbenou rutinu - narážení, tedy přidělávání startovních čísel. Víkend co víkend visela na řidítkách. To už ale není pravda a nyní moje řidítka zdobí parádní brašna Basta Gear v custom barvě. Tahle malá fialová věc mi zásadním způsobem změnila styl jízdy a uložení důležitých věcí pro jízdu.
Když jsme se v zimě balili do Španělska, už jsme věděli, jak jsou brašny na kolo důležitý. Nepodcenili jsme to a vzali jsme s sebou kompletní výbavu: brašny na řidítka, rámovky, podsedlovky a spoustu upínacích řemínků a pásků. Měli jsme také volnočasový batoh do města. Všechno bylo v různých barvách a velikostech. Byli jsme připraveni na každou cyklistickou situaci - silniční švih, celodenní gravel objevovačku nebo plážové setupy na koupání. Všechno od Basta Gear.
Den začínal důležitou snídaní. Většinou jsme měli ovesnou kaši, kterou jsme připravovali den předem. Pokud to nevíte, tak pro úspěšnou přípravu kaše je totiž nutné namočit ingredience již večer. Ovesné vločky, různé druhy ořechů, sušené ovoce a semínka je třeba namočit do vody a přes noc nechat nabobtnat a zaktivovat. Ráno necháme chvilku povařit, posypeme skořicí, trochou hořké čokolády, banán, MCT olej... no masakr! Voda ve vločkách nás pak hydratuje po celé dopoledne. Pokud si ráno nalijete mlíko do vloček a strčíte to do mikrovlnky, tak na kolo ani nechoďte :) Pepa ještě připravil filtrovanou, výběrovou, výbornou kávu. Většinou hodně a mohlo se diskutovat.
U snídaně probíhala porada o programu dne, která se často protáhla až do oběda. Michal se chtěl vždy vyhnout horám, ale my chtěli zdolávat místní vrcholky. Jsme borci a vždycky jsme se dokázali domluvit. To byla výhoda naší skupiny. Nikdo neměl ve finále s ničím problém. Kuba občas s námi jet nemohl, měl tam svoji přítelkyni.
Ale vraťme se k brašnám! Náš způsob plánování pouze zdůrazňoval důležitost této výbavy pro kolo. Bez ohledu na to, zda máte přesný plán a seznam věcí, které si chcete vzít sebou, nebo jste připraveni na všechno, jako jsme většinou my, brašny si oblíbíte. Na naši obranu, tak marní v plánování, jak se zdá, jsme nebyli. Rámcovej plán na jízdu jsme měli vždy. Večerní větrovku, návleky, světla a ručník jsme taky nikdy nezapomněli.
Nejoblíbenější brašnou byl tzv. hot dog na řídítka. Oválná brašna s jedním hlavním úložným prostorem na zip a dvěma kapsičkami na bocích. Jako skvělá nástavba této brašny se osvědčila soustava páskových úchytů na přední straně brašny, kde se většinou sušil ručník, čepice nebo větrovka, která čekala na finální přesun z pláže. Je jen na vás a vaší fantazii, co chcete mít po ruce.
Velmi oblíbená byla rámovka. Velká brašna, do které se vejde dost věcí. Překvapilo nás, kolik se do ní vejde pomerančů a mandarinek! Při výběru rámovky se zaměřte na důležitou vlastnost - velikost. Basta gear se vyrábí standardně ve třech velikostech podle velikosti rámu. Jestli o ní uvažujete, určitě přijďte k nám s kolem, je to jistota. Nedoporučujeme ale převážet příliš mnoho pomerančů. Když je brašna hodně napěchovaná ovocem, je zbytečně široká a dřete o ni koleny. Nepříjemný. Brašnu doporučujeme plnit měkkým, skladným a aerodynamickým nákladem.
Klasika. Podsedlovka je nejrozšířenější brašna na kolo. Známe ji všichni a většina z nás ji na kole má. Typický náklad pro takovou podsedlovku může být duše, multiklíč, montážní páky, knoty nebo bombička. Někdo tam vozí vyprošťovací tyčinku nebo drobnosti. Holky tam typicky mají ještě papírové kapesníčky a labelo. Když už jsem zmínil rezervní duši, mám pro vás malej tip - dejte si ji do igelitového sáčku s větší gramáží. Nemyslím klasickej mikrotenovej sáček na rohlíky, myslím pořádnej, igelitovej pytlík. Nezabalená duše se díky otřesům vydře a když přijde na výměnu defektu, tak vytáhnete pouze děravou duši. A to vážně nechcete.
Brašnu, kterou jsme s klukama ve Španělsku vozili nejméně, byla velká podsedlová. Vlastně ji i u nás vozím velmi zřídka. A je to velká, opravdu velká chyba! Když totiž montujete tuhle brašnu na kolo, znamená to jediný.
Velká brašna - velký výlet.
Možností, co narvat do této brašny, je hodně. Snad všechno náhradní oblečení, díly na kolo, foťák, spacák, pantofle, cokoliv. Na první pohled se může zdát, že vzít si s sebou tolik věcí je výhoda. Když ale jedete na celodenní nebo dokonce na vícedenní výlet, řešíte samozřejmě i váhu věcí, resp. celého kola. Za prvé kvůli tomu, že se vám ty věci po kopcích dost provezou, za druhé kvůli bezpečnosti. Nosnost každého rámu má svůj limit a když plánujete jakoukoliv backpacking jízdu, je potřeba na to myslet. Takže ne vždy je mít velkou brašnu plnou věcí výhoda.
Vlastnost, kterou u brašen oceníte obecně nejvíce, je jejich pevné uchycení ke kolu. Čím těžší je brašna, tím je důležitější, aby na kole držela jako přibitá! Velký podsedlový brašny můžou být docela těžký a jízda s houpající se brašnou ze strany na stranu je hodně nepříjemná. Když se člověk postaví do pedálů a začne s kolem lomcovat jako Marco Pantani za spodky, tak mu špatně upevněná brašna uletí i se sedlovkou. Basta drží dobře a díky tomu jsem si mohl užít sportovní jízdu jak do kopce, tak hlavně z kopce dolů. Michal byl z nás nejzkušenější a jeho prosíravost se projevila i v upevňování brašen. Naučil nás, že i ta nejkvalitnější brašna se může uvolnit, a proto ji měl ještě pojištěnou cyklo páskama na pedály. Po jeho vzoru jsme si upevnili brašny i my a už jsme si nemuseli kazit jízdu zastavováním a utahováním brašen. Je dobrej.
U Michala se můžeme na chvíli zastavit a zmínit tak důležitou věc: brašny na kole můžou mít styl. Mít na špičkovém karbonovém gravelovém kole brašnu na řidítkách může vypadat cool, ale brašna ve tvaru psaníčka pro holky, o velikosti psaníčka pro holky, vypadá jako psaničko pro holky. Tím chci říct, že kluci, kteří jezdí na fancy-axs kolech s psaníčky pro holky a oblečením v dresech pro holky, vypadají jako holky.
Kdo by chtěl vypadat jako holka kromě holky?
Na druhou stranu můžete mít svůj vlastní styl - jako Michal. Ten nosí maskáčovou brašnu s karabinou, upevněnou koženými pásky, pracovní rukavice a náramkové ručičkové hodinky. Kraťasy ve fialové barvě s kapsami. Žádný cargo bibs! Je to to stejný, ale on tomu tak neříká. Nic z toho se k sobě nehodí, ale dohromady to funguje bezvadně. Večer pak černou větrovku od Sýkory a bavlněnou batikovanou vestu. Na hlavě starou dobrou Carreru a čepici s nápisem Cikán. Tmavě fialové kožené tretry dokreslují celkovej cool-look týpka, co nedávno oslavil kulatý jubileum. Čtyřicítka to ale nebyla.
Mimochodem, právě ta svoboda, kterou gravel jízda nabízí, je tím, co nás na ní tak baví. Nezáleží na tom, jakou máte výbavu, co máte na sobě, jak dlouho plánujete jet nebo kam se chystáte. Je to prostě o vás a o tom, jak si jízdu užijete. Během naší cesty po Španělsku jsme každý den vyrazili na různých typech kol, s různým vybavením a s různou fyzickou kondicí. A přesto jsme si vždy dokázali vyjít vstříc a užít si to společně.
Pokud tedy plánujete vyrazit na gravel výlet, ať už s kamarády nebo sólo, rozhodně doporučujeme si pořídit kvalitní brašny na kolo. A my vám s klidem můžeme doporučit Basta Gear. Je to lokální značka, která nejenže skvěle funguje, ale taky dobře vypadá.
Brašny máme stále na shopu.
Díky, Míro !
FOJTÍK CYCLING © Copyright – 2022 FOJTÍK CYCLING – All Rights Reserved
Vytvořeno s láskou vxproduction